XTZclub.pl
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Forum
Linki
Kontakt
Galeria
Regulamin
WÄ…tki na Forum
Najnowsze Tematy
problem z odpaleniem...
oging do gaznika xtz...
czujnik ci¶nienia oleju
sprężanie a zapalani...
Okolice Puław
Najciekawsze Tematy
II Zlot Tenerkowy? [272]
Jakie opony do XT... [228]
Chłopaki z SK i C... [213]
znalezione na All... [185]
Zlot XTZ: SK - CZ... [121]
Witamy
Niech motórzy¶ci wżdy postronni znaj±, iż tenerowcy nie gęsi, iż swe forum maj±

Zapraszamy do rejestracji na nowym forum:
xtzclub.pl

To forum funkcjonuje jako archiwum, proszę nie dodawać już nowych tre¶ci.

Zobacz Temat
XTZclub.pl | Ogólne | Co, gdzie i jak?
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor Przygotowanie/przechowanie motoru przez zimę
peyterek
UĹĽytkownik

PostĂłw: 17
Miejscowość: Ruda ¦l±ska
Motocykl: XTZ 750 '89
Dodane dnia 03.12.2009 22:06
witam
juz sie zd±żyłem nacieszyć dopiero co kupionym sprzętem, czas pomy¶leć co dalej? niestety w garażu nie ma już miejsca na motur, wiec moja xtz będzie musiała przezimować a zewn±trz, obok domu mam taki pseudo garaż-wiatę, gdzie wiatr i opady ograniczone, jednak mroĽ się wtargnie. st±d pytanie jak go zabezpieczyć najlepiej?jak przygotować?czy wszystko pospuszczać?- jak na razie przyszedł mi do głoy pomysł,żeby poowijać szmatami sinik i co sie da i zakryć pokrowcem z allegro?jakie¶ inne koncepcje?
Autor RE: Przygotowanie/przechowanie motoru przez zimę
fxrider
Super Administrator

PostĂłw: 1016
Miejscowość: Józefów
Motocykl: R11GS&XL600R&LC4
GG: 9400818
Dodane dnia 03.12.2009 22:16
wypi±ć akumulator, zalać bak do pełna, spu¶cić paliwo z gaĽników i zakręcić kranik.
Dobrze było by też j± postawić na centralce tak, aby koła nie dotykały ziemi, zatkać wydech.
Co do samego pokrowca to nie wiem czy to dobry pomysł - je¶li będzie pod dachem to nie będzie na ni± lecieć, a przynajmniej nie będzie się zbierała wilgoć pod pokrowcem - ale nie mam do¶wiadczenia w tej materii, tak tylko sobie dywaguję.

pzdr, Adam
xtzclub.pl
peyterek
UĹĽytkownik

PostĂłw: 17
Miejscowość: Ruda ¦l±ska
Motocykl: XTZ 750 '89
Dodane dnia 03.12.2009 22:22
a dlaczego zalać do pełna?
fxrider
Super Administrator

PostĂłw: 1016
Miejscowość: Józefów
Motocykl: R11GS&XL600R&LC4
GG: 9400818
Dodane dnia 03.12.2009 22:27
żeby nie rdzewiało
xtzclub.pl
lukasz_vip
UĹĽytkownik

PostĂłw: 699
Miejscowość: Lubliniec, Wrocław
Motocykl: XTZ 750 ST 89'
GG: 3394648
Dodane dnia 03.12.2009 22:39
Dobrze nasmaruj wszystko jeszcze ;] łańcuch, zębatki, wszystkie kalamitki w zawieszeniu. Olej i smar dobrze konserwuj± emot: laugh

Lubliniec, Łukasz
SPRZEDAM
YAMAHA XTZ 750 SUPER TENERE 89' CHESTERFIELD
www.dt-80.prv.pl
LukaSS
UĹĽytkownik

PostĂłw: 874
Miejscowość: Warszawa
Motocykl: XTZ 750 ST
Dodane dnia 03.12.2009 23:26
Olej wymień na ¶wieży, co miesi±c doładowuj akumulator.

Komar 232, M-72 '46, WSK M06 B1 '68, WSK M21W2 Łobuz '81, Suzuki GSX-R 1100 '92, Kawasaki EN 450 LTD '85 ------------------------> XTZ 1000 '10 emot: wink
cochise
UĹĽytkownik

PostĂłw: 338
Miejscowość: Kraków
Motocykl: XTZ 750
GG: 6681490
Dodane dnia 03.12.2009 23:51
LukaSS napisał/a:
Olej wymień na ¶wieży

a możesz wytłumaczyć zasadno¶ć wymiany oleju teraz a nie przed sezonem?
LukaSS napisał/a:co miesi±c doładowuj akumulator.

A czemu co miesi±c? Przecież jak mocno zimno to po tygodniu w moto zalicza padakę?

...pierdu pierdu, a i tak wszyscy wyl±dujemy na BMW...
lukasz_vip
UĹĽytkownik

Dodane dnia 04.12.2009 00:16
Ja bym olej po zimie wymienił jednak. Tak jako¶ uważam.

Co do tego akumulatora to prawda. Ale jak aku stoi w domu lub garażu poza motocyklem to wtedy co miesi±c powinno starczyć doładowywanie.

Lubliniec, Łukasz
SPRZEDAM
www.dt-80.prv.pl
Roberto74
UĹĽytkownik

PostĂłw: 40
Miejscowość: Bydgoszcz
GG: 2734051
Dodane dnia 04.12.2009 00:52
wymiana oleju teraz jest sugierowana ze wzgledu na zawartosc substancji ktore wyzwalaja sie podczas pracy silnika a niezbyt dobrze wpływaja na zywotnosc silnika - siarka ble ble ble ....... PODOBNO emot: confused
lukasz_vip
UĹĽytkownik

Dodane dnia 04.12.2009 00:56
Ahaemot: smile

Lubliniec, Łukasz
SPRZEDAM
www.dt-80.prv.pl
LukaSS
UĹĽytkownik

Dodane dnia 04.12.2009 09:26
Własnie, podczas pracy silnika olej zmienia powoli swoje wła¶cicwo¶ci fizyko-chemiczne. Powstaj± substancje które powoduj± korozję (ale nie typow± rdze), utlenianie elementów itp...

Akumulator ładujemy raz na miesi±c-półtorej je¶li stoi w ciepłym czy letnim pomieszczeniu. A częsciej je¶li w zimnym.
Je¶li motocykl ma stać przez zimę to nie nalezy go odpalać, zeby posłuchać sobie silnika czy po prostu dla sprawdzenia... Dlaczego? Swiece sie wtedy "zabija", gdyż nie osiagaja one pełnej temperatury pracy (na biegu jałowym miesznaka jest bogata i nie ma pełnej temp. spalania), w komorze korbowej powstaje duża ilo¶c pary wodnej co powoduje korozję elementów i tak dalej...

Cochise, nie rozumiem ostatniego Twojego stwierdzenia. Je¶li masz zamiar jeĽdzić w zimie to ładuj akumulator w zależno¶ci od potrzeby.
My¶lę, że po staniu w temperaturze ujemnej około miesiaca, motocykl powinien bez problemu odpalić. Je¶li nie - albo akumulator do smieci, albo z ładowaniem nie tak.

Komar 232, M-72 '46, WSK M06 B1 '68, WSK M21W2 Łobuz '81, Suzuki GSX-R 1100 '92, Kawasaki EN 450 LTD '85 ------------------------> XTZ 1000 '10 emot: wink
LukaSS
UĹĽytkownik

Dodane dnia 04.12.2009 09:28
Je¶łi motocykl stoi w pomieszczeniu nie nalezy zakładać na niego plandeki - nawet tych z niby membran±. Pod plandek± zbiera się wilgoć!!!!
Najlepszym sposobem jest po prostu stare cienkie bawełniane prze¶cieradło.

cochise
UĹĽytkownik

PostĂłw: 338
Miejscowość: Kraków
GG: 6681490
Dodane dnia 04.12.2009 09:42
LukaSS napisał/a:
Własnie, podczas pracy silnika olej zmienia powoli swoje wła¶cicwo¶ci fizyko-chemiczne. Powstaj± substancje które powoduj± korozję (ale nie typow± rdze), utlenianie elementów itp...

Taaa... a żaden z producentow oleju tego nie przewidział, i zimowanie przez cztery-pięć lat na starym oleju naszarpnie nam silnik? ; dla mnie kto¶ może wymieniać olej nawet po każdej wycieczce; Zatem skoro wymiana teraz -to i wymiana na wiosnę! wszak to już przecież będzie stary olej - będzie miał cztery/pięć miesięcy i co¶ się tam utleni, no nie? Ej,chyba potrzeba, mniej teorii ksi±żkowych a więcej zdrowego rozs±dku
LukaSS napisał/a:(...)Je¶li motocykl ma stać przez zimę to nie nalezy go odpalać, zeby posłuchać sobie silnika czy po prostu dla sprawdzenia... Dlaczego? Swiece sie wtedy "zabija", gdyż nie osiagaja one pełnej temperatury pracy (na biegu jałowym miesznaka jest bogata i nie ma pełnej temp. spalania), w komorze korbowej powstaje duża ilo¶c pary wodnej co powoduje korozję elementów i tak dalej...

No tak, to akurat do mnie przemawia i jest logiczne.

LukaSS napisał/a:Cochise, nie rozumiem ostatniego Twojego stwierdzenia. Je¶li masz zamiar jeĽdzić w zimie to ładuj akumulator w zależno¶ci od potrzeby.My¶lę, że po staniu w temperaturze ujemnej około miesiaca, motocykl powinien bez problemu odpalić. Je¶li nie - albo akumulator do smieci, albo z ładowaniem nie tak.

Je¶li aku jest wyjęty i np. w domu - ok, ładowanie co miesi±c wskazane. Ale jak zostawiamy na zimę w moto, to w ujemnej temp jest to za rzadko, nawet je¶li jest w dobrym stanie i jest dobre ładowanie. Wnoszę to na podstawie obserwacji u znajomego, który zimuje ok. 40 motocykli.

...pierdu pierdu, a i tak wszyscy wyl±dujemy na BMW...
ksenon
UĹĽytkownik

PostĂłw: 230
Miejscowość: deutschland
GG: 18255136
Dodane dnia 04.12.2009 12:23
albo się jeĽdzi motocyklem albo zimuje, nie można pół na pół bo kaszana wychodzi,

jak nie będziesz jeżdził a sobie będziesz odpalać żeby posłuchać to napewno po 4 miesi±cach na motulu 5100 sklei się sprzęgło,

wszystko co pisze Lukass to prawda, ale uszkodzenia maja mikro skalę, a nie że po pół roku silnik będzie się nadawał na żyletki,

jak bym miał kasę spływał to bym olej wymieniał co 3 ty¶ (jeden wypad), ale nie mam to wymieniam co 6-8 ty¶(repsol), i nigdy nie wymieniałem przed zim±(ale jak by kasa była to dlaczego nie)

ja jeżdżę cały rok (czasami mam przerwy, kasa nie ro¶nie wszędzie), i jako¶ nie mam problemów z akku, moto stoi w garaży ale nie ogrzewanym, po 3 tygodniach mrozu podchodzę zaci±gam ssanie i odpala za pierwszym podej¶ciem(bez jaki¶ doładowań akku) a po 5 sekundach łapie drugi gar, (jak jest ciepło to pali na dwa)

to będzie moja pierwsza zima kiedy będę musiał zrezygnować z jazdy, bo w Krakowie nie będę miał garażu i jestem zmuszony zostawić moje kochanie na tej pier........ Ukrainie,

myje całe moto,
smaruje łańcuch i wszystko co się da,
stawiam na drewnianym klocku żeby obydwa koła były w powietrzu,
wyci±gam akku i stawiam w pokoju na biurku,
bak na full(czasami chciał bym mieć bak 17 l),
zakręcam kraniki, ale chyba nie będę opróżniał gaĽników, zobaczymy co wyjdzie,
i przykrywam materiałem/ ale tylko dlatego że go umyję, bo inaczej to chuj kładę na to,

a jak się jeĽdzi to czasami przy większym mrozie zamarza przednie zawieszenia, korozje się powiększa od soli, chłodnice trzeba czę¶ciowo przykryć żeby moto się rozgrzało, kupić mięciutkie opony o małej powierzchni nacisku (kostki szosowe), i mieć najebane w dyni jak ja emot: wink
PS : podgrzewane manetki to niezły luksus, i neoprymu nigdy za mało

sezon nie kończy się nigdy !!!
jedyne co mnie ogranicza w życiu to kasa,
www.kresowe.forum.motocyklowe.org
trocin
UĹĽytkownik

PostĂłw: 61
Miejscowość: Puławy/Poznań
Motocykl: XTZ 660 '94
GG: 8478669
Dodane dnia 04.12.2009 22:45
Jakie zimowanie, przy takiej zimie to ja na razie codziennie smigam emot: laugh Wystarczy w zimie przy jakims ladnym dniu polatac troche i nie ma problemu, ja mam zamiar tak zrobic, oczywiscie w miedzyczasie, gdy jest niesprzyjajaca pogoda motór stoi w garażu emot: wink
Dla mnie SEZON NIE KOŃCZY SIĘ NIGDY emot: tongue

XTZ Terefere - i wszystko jasne ;-)
ksenon
UĹĽytkownik

PostĂłw: 230
Miejscowość: deutschland
GG: 18255136
Dodane dnia 04.12.2009 23:10
trocin napisał/a:
Wystarczy w zimie przy jakims ladnym dniu polatac troche i nie ma problemu,

jak na odcinku 50 km ma się 6 przystanki to akku napewno nie będzie w dobrej kondycji, (teraz zajażyłem dlaczego jedni maj± problemy z akku a inni nie), bo jak jak odpale to dopiero po 50 km zastanawiam się żeby zatrzymać bo dupa mi przymarza do siedzenia emot: laugh

trocin napisał/a:Dla mnie SEZON NIE KOŃCZY SIĘ NIGDY emot: tongue

i tak trzymać ,emot: smile

ale w pokoju na 2 pięntrze nie będę trzymał moto emot: dry

sezon nie kończy się nigdy !!!
jedyne co mnie ogranicza w życiu to kasa,
www.kresowe.forum.motocyklowe.org
trocin
UĹĽytkownik

PostĂłw: 61
Miejscowość: Puławy/Poznań
Motocykl: XTZ 660 '94
GG: 8478669
Dodane dnia 04.12.2009 23:16
No ja teraz robie dziennie min. 50-70km zanim zgasze moto emot: wink ale czesc z tego, powiedzmy z 10km jest w terenie, czyli na 1-2, a czesc, z 10km po miescie a wtedy aku sie na pewno nie podladuje. Ale jak zrobie 20km w trasie na 4-5 z V 90-130km to cos da, tylko wtedy trzeba sie lepiej ubrac, bo na trasie zimniej niz w terenie czy na miachu emot: laugh

XTZ Terefere - i wszystko jasne ;-)
Roberto74
UĹĽytkownik

PostĂłw: 40
Miejscowość: Bydgoszcz
GG: 2734051
Dodane dnia 05.12.2009 12:38
w grudniowym nr. ¦wiat Motocykli jest artykuł o olejach i swiecach zapłonowych -kiedy wymieniac jak ustawic przerwe w swiecy itd.........
zac
UĹĽytkownik

PostĂłw: 89
Miejscowość: Mikołów
Motocykl: 750 ST 89' , 95'
GG: 2127740
Dodane dnia 07.12.2009 22:39
Ja zamierzam odpalać moto regularnie w zimie i może nawet trochę się przejechać choćby 15min na tydzień dwa.
Jak olej spływa to pewne elementy w silniku, koszyku sprzęgła też koroduj±.
Do tego moto się nagrzeje naładuje i odparuje, łożyska też lubi± ruch a i wydechu nie zakonserwuje się na zimę.

www.czip.pl
www.czip.pl
lech26
UĹĽytkownik

PostĂłw: 143
Miejscowość: Tarnów, Burton upon Trent UK
Motocykl: xtz 750 ST
GG: -
Dodane dnia 07.12.2009 23:07
producent zaleca jeżeli motocykl będzie stał dłużej niż 60 dni nieużywany to należy spu¶cić paliwo ze zbiornika, wężyków i gaĽników, zdemontować zbiornik i wlać setke oleju silnikowego, potrz±sn±ć żeby nie zardzewiał w ¶rodku i potem spu¶cić resztki oleju i zamontować spowrotem. potem należy wyci±gn±ć ¶wiece wlać troszkę oleju do cylindrów i zakręcić raz rozrusznikiem i wmontować ¶wiece. następnie dobrze nasmarować łańcuch. zalecane jest aby koła były "w powietrzu" ale to może być problem emot: pfft . zatkać wydech żeby wilgoć się nie skraplała w cylindrach. nasmarować olejem silnikowym wszystkie metalowe elementy żeby nie rdzewiały (również poł±czenia elektryczne). wymontować akumulator, doładowywać go raz w miesi±cu i trzymać w przedziale temperatury od 0'C do 30'C. pozdrawiamemot: laugh
ja trzymam moto na zewn±trz i kupiłem fajn± osłonę z przykrytymi odpowietrznikami w miejscu lusterek to pozwala na przepływ powietrza i wtedy moto się nie "kisi" emot: tongue
Edytowane przez lech26 dnia 07.12.2009 23:12
-
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:
Shoutbox
maslok666 19.05.2018 01:42
yo

fxrider 17.11.2017 22:51
Dzisiaj 10ta rocznica istnienia forum emot: smile

rychu 11.10.2016 15:29
cze¶ć wszystkim emot: smile

Giani XTZ 26.08.2015 15:15
Halo halo emot: smile

Giani XTZ 27.01.2015 13:23
nadal działa emot: smile

Giani XTZ 27.01.2015 13:22
hahaha

rychu 30.03.2014 16:20
dzi¶ sprawdzałem, czy działa?

LukaSS 01.12.2013 11:51
test testu emot: smile Kto¶ tu jeszcze zagl±da? emot: smile

xieciu 24.11.2012 19:51
a Ciebie co tu sprowadza?

szymek1960 26.09.2012 20:27
jeszcze działa?

Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Logowanie
Nazwa UĹĽytkownika

Hasło

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
UĹĽytkownikĂłw Online
Gości Online: 1
Brak UĹĽytkownikĂłw Online

Zarejestrowanch UzytkownikĂłw: 485
Najnowszy UĹĽytkownik: yaraso
Copyright © 2007-2010 XTZclub.pl